Aby dobrze wkomponować alejki w zieloną przestrzeń, trzeba wziąć pod uwagę dotychczasowy lub planowany układ drzew i krzewów; tempo wzrostu i rozłożystość, jaką osiągną pobliskie rośliny; materiały, z których jest wykonana elewacja domu czy ozdoby ogrodu.
Należy wiedzieć, że ścieżki wyglądają naturalniej, kiedy są kręte, a nie przeprowadzone prosto z punktu a do punktu B. Warto rozplanować alejki w taki sposób, aby wiły się między ozdobnymi roślinami. Duże znacznie ma również rodzaj krzewów wokół chodników. Lepiej zdecydować się na rośliny mało rozłożyste. Oczywiście krzewy ozdobne możemy przycinać i formować, jednak wymaga to systematycznej pracy. Pozostawmy też odpowiednio dużą przestrzeń między krzewami a ścieżką.
Aby ścieżki prezentowały się naturalnie, warto dopasować je także do stylu, w jakim zbudowany został dom. Materiały na alejki powinny być spójne z tymi, z których zrobiona jest elewacja. Jeśli jest drewniana, tworząc ścieżki, warto zastosować korę lub drewno. Fasada stylizowana na ceglaną, ceglana lub postarzana będzie dobrze wyglądać w połączeniu z chodnikiem z cegły klinkierowej lub otoczaków. Przy nowoczesnych domach, dobrze jest wybrać kamień, który pomoże zachować czystą i elegancką formę. Warto też zastosować podobną kolorystykę.